TAMARIND INDICKÝ Tamarindus indica - semena 5 ks

Kód: 176
36 Kč
Skladem

Tamarind je v tropech pěstován jako okrasná a stínící dřevina. Dužnina plodů slouží jako potravina.

Detailní informace

Detailní popis produktu

TAMARIND INDICKÝ Tamarindus indica

Je to stálezelený tropický strom pocházející z Afriky. Tamarind je v tropech pěstován jako okrasná a stínící dřevina a také jako pouliční strom.

Dužnina plodů slouží jako potravina. Má osvěžující kyselou až sladkokyselou chuť připomínající sušené švestky a vláknitou. Může se pojídat syrová, vařená nebo sušená, připravují se z ní povidla a zavařeniny, přísady do jídel i nápoje. Je například součástí známé worcestrové omáčky a různých omáček na steaky, stejně jako indických čatní. Ze semen se získává jedlý olej a po tepelné úpravě a odstranění tvrdého osemení jsou rovněž jedlá. Z endospermu semen je získávána guma používaná především v textilním průmyslu. Dřevo je tvrdé a těžké a je používáno na stavbu domů, výrobu zemědělského náčiní a nábytku. Strom je vysazován na mořských pobřežích, neboť má pevný kmen a dobře odolává větru. Dužnina plodů tamarindu má využití i v medicíně při tišení horeček, při zácpě a proti kurdějím. Je používána jako léčivo v Indii i v tropické Americe.

Semena před výsevem namočíme do teplé vody a jemně poškodíme tvrdý obal semene. Tamarind zasadíme do substrátu pro pokojové rostliny nebo do Jiffu a přiklopíme folií. Teplota by měla být pokojová mezi 20 až 25 stupni. Klíčení trvá několik týdnů.